Community of Innovators Awards

Past Award Recipients

2013

Faculty Innovator: Research

Samson Jenekhe, Chemical Engineering

Faculty Innovator: Teaching & Learning

Herbert Sauro, Bioengineering

Faculty Innovator: Junior

Charlotte Lee, Human Centered Design & Engineering

Student Innovator: Research

Pavel Zrazhevskiy, Bioengineering

Student Innovator: Teaching

Mohammad Malakoutian, Civil & Environmental Engineering

Staff Innovator: Professional

Dan Dembiczak, Chemical Engineering

Dean’s Award

Mark Raleigh, Civil & Environmental Engineering

 

2012

Faculty Innovator: Research

Shaoyi Jiang, Chemical Engineering

Faculty Innovator: Teaching & Learning

Rene Overney, Chemical Engineering

Faculty Innovator: Junior

Anne Goodchild, Civil & Environmental Engineering

Student Innovator: Research

Eric Larson, Electrical Engineering

Student Innovator: Teaching

Renuka Prabhakar, Mechanical Engineering

Staff Innovator: Classified

Wanwisa Kisalang, Mechanical Engineering

Staff Innovator: Professional

Scott Winter, Dean's Office

Staff Innovator: Professional

David Melville, Mechanical Engineering

2011

Faculty Innovator: Research

Linda Ng Boyle, Industrial & Systems Engineering and Civil & Environmental Engineering

Faculty Innovator: Teaching & Learning

Uri Shumlak, Aeronautics & Astronautics

Faculty Innovator: Junior

Brian Otis, Electrical Engineering
Shwetak Patel, Computer Science & Engineering and Electrical Engineering

Student Innovator: Research

Zhiqiang Cao, Chemical Engineering

Student Innovator: Teaching

Caroline Krejci, Industrial & Systems Engineering

Staff Innovator: Classified

Jill Klein, Civil & Environmental Engineering

Staff Innovator: Professional

Mary Heusner, Dean's Office

2010

Faculty Innovator: Teaching & Learning

John Berg, Department of Chemical Engineering

Faculty Innovator: Research

François Baneyx, Department of Chemical Engineering

Faculty Innovator: Junior

Xiaohu Gao, Department of Bioengineering
Christine Luscombe, Department of Materials Science & Engineering

Student Innovator: Teaching

Leo Lam, Department of Electrical Engineering

Student Innovator: Research

Jon Froehlich, Department of Computer Science & Engineering

Staff Innovator: Classified

Carol Matsumoto, Department of Computer Science & Engineering

Staff Innovator: Professional

Sue Chen, Department of Mechanical Engineering

2009

Faculty Innovator: Teaching and Learning

Scott Hauck, Department of Electrical Engineering

Faculty Innovator: Research

Patrick Stayton, Department of Bioengineering

Faculty Innovator: Junior

Maya Gupta, Department of Electrical Engineering

Student Innovator: Teaching

Tamon Page, Department of Materials Science & Engineering

Student Innovator: Research

Jeffrey Bigham, Department of Computer Science & Engineering

Staff Innovator: Classified

Gloria Heaton, Department of Electrical Engineering

Staff Innovator: Professional

Gian Bruno, Department of Human Centered Design & Engineering

Innovator: Team

NanoTech User Facility Team: Scott Braswell, Xiaoxia Gao, Paul Wallace, and Qiuming Yu

Dean's Award

Shivang Dave, Department of Bioengineering

2008

Classified Staff Innovator Award

Jim Young, Computer Science & Engineering

Professional Staff Innovator Award

Vince Chaijaroen, Civil & Environmental Engineering

Teaching Assistant Innovator Award

Ken Eguro, Electrical Engineering

Research Assistant Innovator Award

Jamie Bergen, Bioengineering

Faculty Innovator for Teaching Award

Mehran Mesbahi, Aeronautics & Astronautics

Faculty Innovator for Research Award

Mari Ostendorf, Electrical Engineering

Junior Faculty Innovator Award

Suzie Pun, Bioengineering

CoE Mission Award

Crystal Eney, Computer Science & Engineering

Team Innovators Award

Engineering Advising & Diversity Center (EADC) Staff
Cindy Bush
Dave Drischell
Rahel Gebreab
Cathryne Jordan
Kris Martin
Charles McLien III
Scott Pinkham
David Prince
Ana Wieman
Dawn Wiggin

2007

Staff

Angel Bailey, Electrical Engineering
Joyce Yen, ADVANCE

Teaching Assistant

Burcu Balcik, Industrial Engineering

Research Assistant

Adrien Treuille, Computer Science & Engineering

Teaching Faculty

Richard Anderson, Computer Science & Engineering

Research Faculty

Alex Jen, Materials Science & Engineering

Junior Faculty

Stuart Adler, Chemical Engineering

Team

AccessComputing Alliance
Sheryl Burgstahler, DO-IT
Lyla Crawford, DO-IT
Richard Ladner, Computer Science & Engineering
Michael Richardson, DO-IT
Rob Roth, Computer Science & Engineering
Terry Thompson, DO-IT

2006

Teaching Assistant

Emma Rose, Technical Communication

Staff

Debbie Flores, Dean's Office
Travis Saling, Electrical Engineering

Faculty

Wei-Chih Wang, Mechanical Engineering

2005

Teaching Assistant

Stephanie Kampf, Civil & Environmental Engineering

Staff

Jay Montague, Materials Science & Engineering
John Rogers, Aeronautics & Astronautics

Faculty

Joseph Mahoney, Civil & Environmental Engineering

2004

Teaching Assistant

Jone Chung, Mechanical Engineering

Staff

Mary Cook, Dean's Office
Steve Desjardins, Aeronautics & Astronautics

Faculty

Kannan Krishnan, Materials Science & Engineering

2003

Teaching Assistant

Michael Safoutin, Mechanical Engineering

Staff

Deborah Fromm, Industrial Engineering
Ann Langford-Fuchs, Electrical Engineering
Honorable Mention: Jeff Babauta, Technical Communication
Honorable Mention: David Fray, Dean's Office Computing

Faculty

Professor Richard Christie, Electrical Engineering

Recognition of Exceptional Achievement

2002

Teaching Assistant

Steven A. Wolfman, Computer Science & Engineering

Staff

Jack Herndon, Civil & Environmental Engineering
Devota Madrano, Chemical Engineering
Honorable Mention: Mary Cook, Academic Affairs
Honorable Mention: Steve Desjardins, Aeronautics and Astronautics
Honorable Mention: Deborah Fromm, Industrial Engineering
Honorable Mention: Diane King, Dean's Office, New Initiatives

Faculty

Professor John Kramlich, Mechanical Engineering

Recognition of Exceptional Achievement

2001

Teaching Assistants

Daniel Lloyd, Computer Science & Engineering
Honorable Mention: Karen Kasonic, Technical Communication

Staff

Scott Kimball, Redmond Plasma Physics Lab
Suzie Laurich-McIntyre, Women in Science & Engineering
Honorable Mention: Lorena McLaren, CO-OP
Honorable Mention: David Fray, Engineering Dean's Office

Faculty

Professor John D. Sahr, Electrical Engineering Honorable Mention: Professor John C. Berg, Chemical Engineering

2000

Teaching Assistants

Hanson Fong, Materials Science & Engineering
Sutthiphong "Spot" Srigrarom, Aeronautics & Astronautics
David Wood, Materials Science & Engineering

Staff

Dennis Peterson, Aeronautics & Astronautics
Jan Sanislo, Computer Science & Engineering
Honorable Mention: Jennifer Seller, Computer Science & Engineering

Faculty

John Medina, Bioengineering
Brian Flinn, Materials Science & Engineering

1999

Teaching Assistant

Thomas Little, Materials Science & Engineering

Staff

Diane Collum, Aeronautics & Astronautics

Faculty

Guozhong Cao, Materials Science & Engineering

1998

Teaching Assistants

Kamal Ahmed, Civil Engineering


Teodora Rutar Shuman, Mechanical Engineering

Staff

Chris Cunnington, Computer Science & Engineering

Faculty

Dale E. Calkins, Mechanical Engineering

1997

Teaching Assistants

Maireed Stackpoole, Materials Science & Engineering

Staff

Ken Knowlan, Civil Engineering
Patricia MacGowan, Mathematics, Engineering & Science Achievement

Faculty

Juris Vagners, Martin Berg and Deirdre Meldrum, Control Systems Lab & Curriculum

1996

Note: Prior to 1997 the College of Engineering Recognition Awards were the “Outstanding Staff Awards.”

Mike Carette, Office of Research & Facilities
Sue Chen, Mechanical Engineering
Len George, Materials Science & Engineering
Lai Lu, Chemical Engineering
Erik Lundberg, Computer Science & Engineering
David Rice, Materials Science & Engineering

1995

Nancy Johnson Burr, Computer Science & Engineering
Isabel Landsberg, Bioengineering
Morgan (Tony) McKay, Civil Engineering
Mary Melanson, Office of the Dean
Roger Pick, Chemical Engineering
David Prince, Minority Science & Engineering Program

  • Mary Lidstrom, Professor in Chemical Engineering and Associate Dean of New Initiatives for the College of Engineering, was recently one of twenty academic scientists in the nation to receive a $1 million grant from the Howard Hughes Medical Institute (HHMI). As one of only two HMMI professors with an engineering focus, this award signifies her creative approach to integrating biology with the engineering curriculum and continued promotion of innovation in undergraduate education.
  • Cindy Atman, Professor of Industrial Engineering, and Director of the Center for Engineering, Learning and Teaching, was selected as the recipient of the American Society of Engineering Education’s (ASEE) “Chester F. Carlson Award for Innovation in Engineering Education.” This award signifies Professor Atman’s significant contribution to engineering education through her motivation and ability to extend beyond the accepted tradition.
  • The Faculty Early Career Development (CAREER) Program is a Foundation-wide activity that offers the NSF’s most prestigious awards for new faculty members. CAREER awardees are selected on the basis of creative, career development plans that effectively integrate research and education within the context of the mission of their institutions. This year, we recognized NSF CAREER Award Recipients from 2001 - 2003.

    2001 Recipients
    Jeffrey Bilmes, Electrical Engineering
    Albert Folch, Bioengineering
    Dieter Fox, Computer Science & Engineering
    Vikram Jandhyala, Electrical Engineering
    Shaoyi Jiang, Chemical Engineering
    Alex Mamishev, Electrical Engineering
    Radha Poovendran, Electrical Engineering
    Zoran Popovic, Computer Science & Engineering
    Dan Suciu, Computer Science & Engineering

    2002 Recipients
    Mark Oskin, Computer Science & Engineering
    Rajesh Rao, Computer Science & Engineering
    Steven Gribble, Computer Science & Engineering
    David Weatherall, Computer Science & Engineering

    2003 Recipients
    Kristi Morgensen, Aeronautics & Astronautics
    Kai Strunz, Electrical Engineering
    Jennifer Turns, Technical Communication
    • Professor David Notkin, Computer Science & Engineering, Recipient of the R1edu Award for Distinguished Faculty Contributions to Online Learning, Presentation by Fred Morris, Executive Policy Advisor for Science & Technology, Office of the Governor
    • Andy P. Crick, Outstanding Lab Mentor, Electrical Engineering
    • Professor Buddy Ratner, Bioengineering, Outstanding National Achievement, Election to the prestigious National Academy of Engineering (NAE)
    • Professor Gretchen Kalonji, Recognized for her recent "Director's Awards for Distinguished Teaching Scholars" from the National Science Foundation