MyCoE

Past Award Recipients

2016 Awardees

Faculty Award: Teaching
Wendy Thomas, Bioengineering
Faculty Award: Research
Eric Seibel, Mechanical Engineering
Faculty Award: Junior
James Carothers, Chemical Engineering
Katherine Steele, Mechanical Engineering
Student Award: Teaching
Mark Jankauski, Mechanical Engineering
Student Award: Research
Utku Baran, Electrical Engineering
Staff Award: Professional
Dan Feetham, Dean’s Office
Aleesha Wiest, Computer Science & Engineering
Staff Award: Classified
Jenny Dutton, Industrial & Systems Engineering
Dean's Award
Daniel Ratner, Bioengineering

2015 Awardees

Faculty Award: Teaching
Brian Fabien, Mechanical Engineering
Sean Munson, Human Centered Design & Engineering
Faculty Award: Research
Paul Yager, Bioengineering
Faculty Award: Junior
Kai-Mei Fu, Electrical Engineering
Brian Polagye, Mechanical Engineering
Student Award: Teaching
Eldridge Alcantara, Electrical Engineering
Student Award: Research
Leslie Chan, Bioengineering
Staff Award: Professional
Melody Kadenko, Computer Science & Engineering
Staff Award: Classified
Christopher Adams, Molecular Engineering & Sciences Institute

2014 Awardees

Faculty Innovator: Research
Julie Kientz, Human Centered Design & Engineering
Faculty Innovator: Teaching and Learning
Eric Klavins, Electrical Engineering
Faculty Innovator: Junior
Jim Pfaendtner, Chemical Engineering
Marco Rolandi, Materials Science & Engineering
Student Innovator: Teaching
Chi Hou Lei, Mechanical Engineering
Student Innovator: Research
Shiri Azenkot, Computer Science & Engineering
Staff Innovator: Professional
Heather Wilson, Civil & Environmental Engineering
Staff Innovator: Classified
Joel Cohn, Computer Science & Engineering

2013 Awardees

Faculty Innovator: Research
Samson Jenekhe, Chemical Engineering
Faculty Innovator: Teaching & Learning
Herbert Sauro, Bioengineering
Faculty Innovator: Junior
Charlotte Lee, Human Centered Design & Engineering
Student Innovator: Research
Pavel Zrazhevskiy, Bioengineering
Student Innovator: Teaching
Mohammad Malakoutian, Civil & Environmental Engineering
Staff Innovator: Professional
Dan Dembiczak, Chemical Engineering
Dean’s Award
Mark Raleigh, Civil & Environmental Engineering

2012 Awardees

Faculty Innovator: Research
Shaoyi Jiang, Chemical Engineering
Faculty Innovator: Teaching & Learning
Rene Overney, Chemical Engineering
Faculty Innovator: Junior
Anne Goodchild, Civil & Environmental Engineering
Student Innovator: Research
Eric Larson, Electrical Engineering
Student Innovator: Teaching
Renuka Prabhakar, Mechanical Engineering
Staff Innovator: Classified
Wanwisa Kisalang, Mechanical Engineering
Staff Innovator: Professional
Scott Winter, Dean's Office
Staff Innovator: Professional
David Melville, Mechanical Engineering

2011 Awardees

Faculty Innovator: Research
Linda Ng Boyle, Industrial & Systems Engineering and Civil & Environmental Engineering
Faculty Innovator: Teaching & Learning
Uri Shumlak, Aeronautics & Astronautics
Faculty Innovator: Junior
Brian Otis, Electrical Engineering
Shwetak Patel, Computer Science & Engineering and Electrical Engineering
Student Innovator: Research
Zhiqiang Cao, Chemical Engineering
Student Innovator: Teaching
Caroline Krejci, Industrial & Systems Engineering
Staff Innovator: Classified
Jill Klein, Civil & Environmental Engineering
Staff Innovator: Professional
Mary Heusner, Dean's Office

2010 Awardees

Faculty Innovator: Teaching & Learning
John Berg, Department of Chemical Engineering
Faculty Innovator: Research
François Baneyx, Department of Chemical Engineering
Faculty Innovator: Junior
Xiaohu Gao, Department of Bioengineering
Christine Luscombe, Department of Materials Science & Engineering
Student Innovator: Teaching
Leo Lam, Department of Electrical Engineering
Student Innovator: Research
Jon Froehlich, Department of Computer Science & Engineering
Staff Innovator: Classified
Carol Matsumoto, Department of Computer Science & Engineering
Staff Innovator: Professional
Sue Chen, Department of Mechanical Engineering

2009 Awardees

Faculty Innovator: Teaching and Learning
Scott Hauck, Department of Electrical Engineering
Faculty Innovator: Research
Patrick Stayton, Department of Bioengineering
Faculty Innovator: Junior
Maya Gupta, Department of Electrical Engineering
Student Innovator: Teaching
Tamon Page, Department of Materials Science & Engineering
Student Innovator: Research
Jeffrey Bigham, Department of Computer Science & Engineering
Staff Innovator: Classified
Gloria Heaton, Department of Electrical Engineering
Staff Innovator: Professional
Gian Bruno, Department of Human Centered Design & Engineering
Innovator: Team
NanoTech User Facility Team: Scott Braswell, Xiaoxia Gao, Paul Wallace, and Qiuming Yu
Dean's Award
Shivang Dave, Department of Bioengineering

2008 Awardees

Classified Staff Innovator Award
Jim Young, Computer Science & Engineering
Professional Staff Innovator Award
Vince Chaijaroen, Civil & Environmental Engineering
Teaching Assistant Innovator Award
Ken Eguro, Electrical Engineering
Research Assistant Innovator Award
Jamie Bergen, Bioengineering
Faculty Innovator for Teaching Award
Mehran Mesbahi, Aeronautics & Astronautics
Faculty Innovator for Research Award
Mari Ostendorf, Electrical Engineering
Junior Faculty Innovator Award
Suzie Pun, Bioengineering
CoE Mission Award
Crystal Eney, Computer Science & Engineering
Team Innovators Award
Engineering Advising & Diversity Center (EADC) Staff: Cindy Bush, Dave Drischell, Rahel Gebreab, Cathryne Jordan, Kris Martin, Charles McLien III, Scott Pinkham, David Prince, Ana Wieman, Dawn Wiggin

 

2007 Awardees

Staff

Angel Bailey, Electrical Engineering
Joyce Yen, ADVANCE

Teaching Assistant

Burcu Balcik, Industrial Engineering

Research Assistant

Adrien Treuille, Computer Science & Engineering

Teaching Faculty

Richard Anderson, Computer Science & Engineering

Research Faculty

Alex Jen, Materials Science & Engineering

Junior Faculty

Stuart Adler, Chemical Engineering

Team

AccessComputing Alliance
Sheryl Burgstahler, DO-IT
Lyla Crawford, DO-IT
Richard Ladner, Computer Science & Engineering
Michael Richardson, DO-IT
Rob Roth, Computer Science & Engineering
Terry Thompson, DO-IT

2006 Awardees

Teaching Assistant

Emma Rose, Technical Communication

Staff

Debbie Flores, Dean's Office
Travis Saling, Electrical Engineering

Faculty

Wei-Chih Wang, Mechanical Engineering

2005 Awardees

Teaching Assistant

Stephanie Kampf, Civil & Environmental Engineering

Staff

Jay Montague, Materials Science & Engineering
John Rogers, Aeronautics & Astronautics

Faculty

Joseph Mahoney, Civil & Environmental Engineering

2004 Awardees

Teaching Assistant

Jone Chung, Mechanical Engineering

Staff

Mary Cook, Dean's Office
Steve Desjardins, Aeronautics & Astronautics

Faculty

Kannan Krishnan, Materials Science & Engineering

2003 Awardees

Teaching Assistant

Michael Safoutin, Mechanical Engineering

Staff

Deborah Fromm, Industrial Engineering
Ann Langford-Fuchs, Electrical Engineering
Honorable Mention: Jeff Babauta, Technical Communication
Honorable Mention: David Fray, Dean's Office Computing

Faculty

Professor Richard Christie, Electrical Engineering

Recognition of Exceptional Achievement

2002 Awardees

Teaching Assistant

Steven A. Wolfman, Computer Science & Engineering

Staff

Jack Herndon, Civil & Environmental Engineering
Devota Madrano, Chemical Engineering
Honorable Mention: Mary Cook, Academic Affairs
Honorable Mention: Steve Desjardins, Aeronautics and Astronautics
Honorable Mention: Deborah Fromm, Industrial Engineering
Honorable Mention: Diane King, Dean's Office, New Initiatives

Faculty

Professor John Kramlich, Mechanical Engineering

Recognition of Exceptional Achievement

2001 Awardees

Teaching Assistants

Daniel Lloyd, Computer Science & Engineering
Honorable Mention: Karen Kasonic, Technical Communication

Staff

Scott Kimball, Redmond Plasma Physics Lab
Suzie Laurich-McIntyre, Women in Science & Engineering
Honorable Mention: Lorena McLaren, CO-OP
Honorable Mention: David Fray, Engineering Dean's Office

Faculty

Professor John D. Sahr, Electrical Engineering Honorable Mention: Professor John C. Berg, Chemical Engineering

2000 Awardees

Teaching Assistants

Hanson Fong, Materials Science & Engineering
Sutthiphong "Spot" Srigrarom, Aeronautics & Astronautics
David Wood, Materials Science & Engineering

Staff

Dennis Peterson, Aeronautics & Astronautics
Jan Sanislo, Computer Science & Engineering
Honorable Mention: Jennifer Seller, Computer Science & Engineering

Faculty

John Medina, Bioengineering
Brian Flinn, Materials Science & Engineering

1999 Awardees

Teaching Assistant

Thomas Little, Materials Science & Engineering

Staff

Diane Collum, Aeronautics & Astronautics

Faculty

Guozhong Cao, Materials Science & Engineering

1998 Awardees

Teaching Assistants

Kamal Ahmed, Civil Engineering


Teodora Rutar Shuman, Mechanical Engineering

Staff

Chris Cunnington, Computer Science & Engineering

Faculty

Dale E. Calkins, Mechanical Engineering

1997 Awardees

Teaching Assistants

Mairead Stackpoole, Materials Science & Engineering

Staff

Ken Knowlan, Civil Engineering
Patricia MacGowan, Mathematics, Engineering & Science Achievement

Faculty

Juris Vagners, Martin Berg and Deirdre Meldrum, Control Systems Lab & Curriculum

1996 Awardees

Note: Prior to 1997 the College of Engineering Recognition Awards were the “Outstanding Staff Awards.”

Mike Carette, Office of Research & Facilities
Sue Chen, Mechanical Engineering
Len George, Materials Science & Engineering
Lai Lu, Chemical Engineering
Erik Lundberg, Computer Science & Engineering
David Rice, Materials Science & Engineering

1995 Awardees

Nancy Johnson Burr, Computer Science & Engineering
Isabel Landsberg, Bioengineering
Morgan (Tony) McKay, Civil Engineering
Mary Melanson, Office of the Dean
Roger Pick, Chemical Engineering
David Prince, Minority Science & Engineering Program